Odchudzanie seniorów, osób starszych

Odchudzanie seniorów

Choć otyłość dotyczy obecnie ludzi w każdym wieku i jest prawdziwą plagą na całym świecie, to właśnie ludzie starsi mają największy problem ze zgubieniem nadprogramowych kilogramów.

Odchudzanie seniorów, osób starszychTrudności w odchudzaniu ludzi nieaktywnych zawodowo (na emeryturze) wynikają w głównej mierze z ich trybu życia, złych nawyków żywieniowych, chorób, przyjmowania niektórych lekarstw.

W przypadku kłopotów ze zdrowiem każdy proces odchudzania powinien być przeprowadzany pod ścisłą kontrolą lekarską. W pozostałych przypadkach zmiana codziennych przyzwyczajeń osoby starszej to prawdziwe wyzwanie, lecz warte podjęcia wysiłku ze względu na niezwykle pozytywne konsekwencje zdrowotne.

Osoby starsze, zwłaszcza w małych miastach lub mieszkający w blokach często nie potrafią zagospodarować swojego wolnego czasu, co skutkuje całodziennym siedzeniem w czterech ścianach, często przed telewizorem z talerzykiem ulubionej szarlotki.

Aktywność sportowa dla większości seniorów nie istnieje, zaś jakikolwiek ruch na świeżym powietrzu ogranicza się do pójścia na lokalny bazar, do pobliskiego sklepu, czy do kościoła. Ludzie starsi zbyt często uważają, iż jakiekolwiek inne formy ruchu są niewłaściwe dla ich grupy wiekowej lub nie mają żadnego pomysłu na ciekawy sposób spędzania czasu.

Lekarze rodzinni nie propagują zmiany trybu życia swoim pacjentom, zaś na wszelkie dolegliwości wynikające z otyłości przepisują po prostu kolejne lekarstwa. Tymczasem sama zmiana diety i zwiększona dawka codziennego ruchu wpływa nie tylko na samopoczucie osoby starszej, lecz na wyniki badań i stan zdrowia.

Namówienie osoby starszej do codziennego choćby półgodzinnego spaceru może w dłuższej perspektywie przynieść widoczne efekty. Dobrym pretekstem do takich spacerów może być na przykład pies, wymagający systematycznego wyprowadzania.

Grupowe zajęcia ruchowe organizowane specjalnie dla osób starszych do doskonały sposób nie tylko na walkę z nadwagą lecz również okazja do nawiązania kontaktów towarzyskich. Wycieczki po okolicy organizowane przez lokalne organizacje to ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu oraz na dodatkowy ruch na świeżym powietrzu.

W zakresie odżywiania najlepsza formą zmiany nawyków jest podsuwanie seniorom gotowych opracowań dotyczących dietetycznego sposobu przyrządzania posiłków, zachęcających także do eksperymentów w kuchni.

Zainteresowanie osób starszych dietetyką, hodowlą ziół i warzyw lub organizowanie warsztatów kulinarnych to najprostsze sposoby skłonienia osoby starsze do naturalnego dbania o zdrowie i odpowiednią wagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *