Dieta w ciąży

Zdrowe odżywianie w ciąży

Czas oczekiwania na narodziny dziecka to najradośniejszy okres w życiu kobiety. Nie jest on jednak wolny od trosk. Jednym z najważniejszych problemów, z jakimi borykają się przyszłe matki jest odpowiednia dieta. Wiele z nich zastanawia się co jeść, aby ciąża przebiegała bez komplikacji, a maleństwo urodziło się zdrowie i silne.

Dieta i odżywianie podczas ciążyNajważniejsza zasada to jeść zdrowo i z rozsądkiem. Ciąża nie jest najlepszym okresem, aby stosować diety. Więcej nawet: dieta, odchudzanie i ciąża stanowczo wykluczają się. Nie należy obawiać się przybrania na wadze w ciągu dziewięciu miesięcy – kiedy ciąża dobiegnie końca i rozpocznie się okres karmienia piersią, waga sama zacznie spadać.

Żadna dieta nie będzie wówczas potrzebna. Jednocześnie, nie można popadać w drugą skrajność i wierzyć, że skoro trwa ciąża, można jeść wszystko bez ograniczeń. Takie podejście ma dwie główne wady. Po pierwsze, może zaszkodzić dziecku.

Tego Nie Jedz!

Zła, niezbilansowana dieta, w której dużo jest słodyczy, słonych przekąsek, potraw smażonych czy gazowanych, słodzonych napoi z pewnością nie dostarczy maleństwu wszystkich wartości odżywczych, których potrzebuje. Dieta tak odbije się także na zdrowiu matki – odżywianie, na równi ze zmiennym poziomem hormonów, odpowiada za wypadanie włosów czy psucie się zębów w czasie ciąży.

Po drugie, jeśli ciąża staje się okresem, w którym kobieta pozwala sobie częściej niż dotąd jeść tłusto i niezdrowo, może się okazać, że przybędzie jej tyle nadmiernych kilogramów, że nie sposób będzie się ich pozbyć karmiąc piersią. Wówczas, kiedy ciąża dobiegnie końca, konieczne może okazać się podjęcie jeszcze jednego obowiązku (poza opieką nad noworodkiem). Będzie nim dieta.

Jak więc postępować, aby ciąża upływała zdrowo?

Przede wszystkim ani nie głodzić się, ani nie przejadać. Dieta powinna być zbilansowana. Tak jak przed tym szczególnym okresem, należy dbać o to, co trafia do kuchni: postawić na owoce i warzywa oraz chude mięso.

Oczywiście, jeśli pojawi się zachcianka i ciężarna poczuje potrzebę zjedzenia czekolady, chipsów czy któregoś z fast foodów, nie trzeba za wszelką cenę z tego rezygnować. Jeden zjedzony hamburger czy wypita cola nie sprawią, że dieta ciężarnej zaszkodzi jej dziecku.

Dieta może być także wzbogacona suplementami – kwasem foliowym oraz witaminami. Ich dobór powinno się omówić z lekarzem prowadzącym. Ciąża to czas, kiedy trzeba dbać o siebie należy w wyjątkowy sposób, nie ma miejsca na przypadkowe wybory i błędy.

Komponując posiłki w czasie ciąży pamiętać więc należy o jednej zasadzie: dieta powinna być zdrowa i rozsądna. Mając to w pamięci, z pewnością wystrzeżemy się większych błędów żywieniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *